Na co se nás
často ptáte
Jak se chovat po embryotransferu?
Do zjištění výsledku těhotenského testu doporučujeme běžný denní režim.
Po embryotransferu se vyhněte větší fyzické námaze a náročnějším sportům, nezvedejte těžká břemena. Z důvodu možnosti infekce doporučujeme se vyvarovat koupání v bazénech a na koupalištích. po transferu nejsou zcela vhodné návštěvy saun. Zkrátka si dopřejte klid a pohodu.
Kdy si mám provést těhotenský test po transferu?
Těhotenský test se provádí zhruba dva týdny po embryotransferu. Přesné datum budete mít uvedeno v závěrečné zprávě.
Jak poznám opravdu první den menstruace?
Za první den menstruace se považuje první den, kdy ráno opravdu krvácíte, nepočítá se tedy „špinění“. Pokud začnete krvácet večer, počítá se až následující den, kdy ráno krvácíte.
Jak probíhá stimulace, kolikrát budu muset přijít?
Běžně se každý měsíc v těle ženy připravuje několik folikulů (váčků s tekutinou, které obsahují vajíčko), ale poté dozraje a uvolní se jen jedno vajíčko. Pro lepší šanci na úspěch IVF je potřeba, aby dozrálo vajíček více. K tomuto účelu se využívá tzv. stimulace, při které jsou vaječníky stimulovány hormony, které se aplikují tenkou jehličkou.
V průběhu hormonální stimulace, která trvá 7 - 13 dní, je třeba, aby žena docházela na kontroly ultrazvukem. Lékaři tak monitorují dozrávání folikulů, aby mohli určit vhodnou dobu pro odběr vajíček. Počet návštěv je individuální podle průběhu stimulace, ale zpravidla 3 - 4 návštěvy za jeden léčebný cyklus.
Přispívá pojišťovna na léčbu?
Naši zdravotníci se vám budou věnovat na individuální bázi a na základě toho vám doporučí určitá vyšetření a zákroky a také vám mohou být předepisovány určité léky podle toho, co je pro vaši aktuální situaci nejvhodnější. Na některé tyto věci přispívá pojišťovna, jiné si budete muset hradit sami. Konkrétní částky jsou tedy individuální.
V případě samotného IVF cyklu hradí zdravotní pojišťovny 4 výkony umělého oplození s transferem embryí za život ženy při transferu 1 embrya v prvních dvou cyklech. Při transferu dvou embryí pouze 3 cykly. A to pro ženy od 22 let do 40. narozenin.
Jak dlouho budou skladována naše vajíčka/spermie/embrya?
Zamražené spermie nebo embrya skladujeme 12 měsíců, vajíčka 24 měsíců. Skladování lze prodloužit na libovolně dlouhou dobu, a to po uhrazení daného poplatku. Rovněž je možné na základě písemné žádosti skladování kdykoliv ukončit. Bližší informace lze získat v Embryologické ( tel.č. 532 38 281) a Andrologické laboratoři (tel. č. 532 238 441) našeho centra nebo na emailu info@cermedbrno.cz.
Jaké jsou příčiny neplodnosti?
Neplodnost páru může být spojena s problémem v oblasti reprodukčního zdraví u ženy nebo u muže, často se jedná o kombinovaný faktor.
Neplodnost u ženy většinou obnáší problémy s dozráváním a uvolňováním vajíček, kvalitou vajíček, endometriózou, srůsty v oblasti vaječníků a vejcovodů. U muže se obvykle jedná o špatný spermiogram, tedy nízký počet nebo špatnou morfologii spermií.
Neplodnost nejčastěji způsobují:
- Věk, zejména u žen plodnost po 35. roce života klesá,
- hormonální nerovnováha,
- požívání tabákových výrobků, alkoholu nebo drog,
- nadváha nebo naopak podvýživa,
- vrozené vývojové vady,
- endometrióza,
- genetický faktor,
- a další.
Příčiny mohou být různé, ale pokud k páru přistupujeme komplexně, dokážeme často tyto problémy vyřešit.
Jaká jsou rizika spojena s umělým oplozením?
Tak jako každý lékařský zákrok i umělé oplození sebou v některých případech nese i rizika. V Cermedu se jim snažíme předcházet.
Hyperstimulační syndrom, OHSS
Jde o bouřlivou reakci vaječníků na hormonální stimulaci. Projevuje se bolestmi v podbřišku, nevolností či zvětšením objemu břicha. Syndromu se snažíme předcházet vhodně dávkovanou medikací spojenou s umělým oplozením a samozřejmě důkladným pozorováním pacientky.
Krvácení do dutiny břišní
Není nic zvláštního, když se po odběru vajíček objeví lehké krvácení. Krvácení do dutiny břišní se projevuje zhoršujícími se bolestmi břicha, nevolností, motáním hlavy či slabostí. Toto krvácení se ve většině případů zastaví samo, případně si víme rady s rutinním laparoskopickým zákrokem.
Mimoděložní těhotenství
Uhnízdění těhotenství mimo dutinu děložní je samozřejmě závažný problém. Projevuje se bolestmi břicha či krvácením při pozitivním těhotenském testu. Diagnózu potvrdí ultrazvukové vyšetření a lékař následně rozhodne o dalším postupu.
Samovolný potrat
Stejně jako u přirozeného početí, i po metodách asistované reprodukce může bohužel nastat samovolný potrat. Projevuje se zesilujícími menstruačními bolestmi v podbřišku a krvácením. Stejně jako u ostatních příznaků je i zde potřeba vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc.
Vícečetné těhotenství
Vícečetné těhotenství s sebou nese zvýšená zdravotní rizika. Typicky dochází k předčasným porodům a v některých případech je i větší náchylnost k potratům.