Endometrióza je nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku, jehož příznaky ženy velmi často přehlížejí, nebo je připisují něčemu jinému. Patří mezi ně obvykle:
- chronická pánevní bolest
- silná a bolestivá menstruace
- bolest při pohlavním styku
- poruchy plodnosti
- bolest a/nebo krvácení při stolici nebo močení
- celková slabost, únava
Endometriózu přitom není radno podceňovat. Je definována jako přítomnost tkáně podobné děložní sliznici mimo děložní dutinu. Toto nezhoubné onemocnění postihuje 10 % žen v reprodukčním věku a může být příčinou neplodnosti.
Nejčastěji se endometrióza vyskytuje v oblasti malé pánve, může vytvářet cysty na vaječnících nebo postihovat rektovaginální septum, děložní vazy či stěnu tlustého střeva.
Nachází-li se ložiska endometriózy ve svalové vrstvě děložní stěny, jedná se o tzv. adenomyózu. K méně často postiženým oblastem patří močový měchýř, močovody, jizvy po operacích či pupek.
Ložiska endometriózy, podobně jako děložní sliznice, během menstruačního cyklu podléhají vlivům pohlavních hormonů. Postupně dochází k chronickému lokálnímu zánětu a tvorbě jizevnaté vazivové tkáně a srůstů, které bývají příčinou klinických obtíží a poruch plodnosti.